Klocki Lego to perfekcyjne połączenie prostoty, wszechstronności, jakości i nieograniczonej kreatywności. Od dekad są jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie. Nie dziwi więc fakt, że Klocki Lego doczekały się także swojego święta. 28 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Klocków Lego. Jest to świetna okazja by sięgnąć po te kultowe klocki a także przybliżyć trochę ich fenomen. Wspomnieć o nie tylko o świetnej zabawce ale przede wszystkim licznych walorach edukacyjnych.

28 Stycznia – Światowy Dzień Klocków LEGO

Colorful mosaic letters with Lego text made from Lego bricks on a green base plate background.

Klocki Lego to perfekcyjne połączenie prostoty, wszechstronności, jakości i nieograniczonej kreatywności. Od dekad są jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie. Nie dziwi więc fakt, że Klocki Lego doczekały się także swojego święta. 28 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Klocków Lego. Jest to świetna okazja by sięgnąć po te kultowe klocki a także przybliżyć trochę ich fenomen. Wspomnieć o nie tylko o świetnej zabawce ale przede wszystkim licznych walorach edukacyjnych.  

Klocki Lego - zabawka czy narzędzie edukacyjne?

Dzieci uwielbiają klocki Lego. Po pierwsze, klocki te oferują nieograniczone możliwości kreatywne, umożliwiając budowanie różnorodnych konstrukcji według własnych pomysłów. Z drugiej strony, klocki Lego są dostępne w różnych tematycznych zestawach, co pozwala dzieciom znaleźć coś, co pasuje do ich zainteresowań, od budowy miast po stworzenia swojego ulubionego świata z filmu czy książki. Lego stwarza także  interaktywną i angażującą zabawę, pozwalając dzieciom tworzyć własne historie i scenariusze. Ale klocki nie tylko umożliwiają fascynującą zabawę, ale także rozwijają zdolności manualne, umiejętności logicznego myślenia, rozwiązywania problemów,  wyobraźni przestrzennej. Ich wszechstronność sprawiła, że stały się nie tylko zabawką, ale także narzędziem edukacyjnym.  

Jakie umiejętności rozwijają u dzieci klocki Lego?

Klocki Lego rozwijają wiele istotnych umiejętności u dzieci, w tym: 

  • Rozwijanie zdolności motorycznych. Mała motoryka to wszystko, co dotyczy ruchów palców i dłoni. Od jej wyćwiczenia zależy zarówno umiejętność pisania, wiązania butów czy jedzenia za pomocą sztućców, jak i pośrednio rozwój mowy. Składanie klocków wymaga precyzji i sprawności rąk, co poprawia zdolności motoryczne małych dzieci.  
  • Kreatywność i wyobraźnia. Choć w większości zestawów są instrukcje i gotowe projekty do składania, to bardzo często są one jedynie pewną inspiracją i rozpoczęciem przygody z nowymi klockami. Możliwość tworzenia własnych konstrukcji rozwija wyobraźnię i kreatywność dzieci, pozwalając im na eksperymentowanie i testowanie różnych pomysłów. Ogromna różnorodność kształtów, kolorów i rozmiarów pozwala dzieciom budować niemal wszystko, o czym tylko pomyślą. 
  • Rozwój logicznego myślenia. Składanie klocków Lego pomaga w rozwijaniu umiejętności logicznego myślenia i planowania kolejnych kroków oraz wykonywania zadań według instrukcji, krok po kroku.  
  • Nauka kształtów i kolorów. Bardzo istotne szczególnie u młodszych dzieci. Dzieci uczą się rozpoznawania kształtów i kolorów, uczą się rozróżniania elementów, porównywania klocków, dopasowywania i łączenia w odpowiednim miejscu.  
  • Współpraca i komunikacja. Klockami można bawić się samodzielnie, ale także zapraszając do wspólnej zabawy rodzeństwo, kolegów i koleżanki. Zachęcają do wspólnej zabawy i budowania, co sprzyja rozwojowi umiejętności społecznych, komunikacji  i współpracy. Klocki Lego mogą zapewnić długie godziny kreatywnej zabawy, a jednocześnie są trwałe i łatwe do ponownego użycia.  
  • Cierpliwość, skrupulatność i koncentracja. Składanie bardziej skomplikowanych modeli wymaga cierpliwości, co jest ważne dla rozwoju umiejętności samokontroli. Tworzenie modeli według instrukcji rozwija umiejętność koncentracji i skrupulatnej, dokładnej pracy nad zadaniem.  

To wszystko sprawia, że klocki Lego od wielu lat cieszą się ogromną popularnością jako fantastyczna zabawka wspierająca rozwój dziecka na różnych płaszczyznach. 

Czy wiesz, że….?
5 ciekawostek, o klockach Lego:

1. Różnorodność kolorów i kształtów. Istnieje ponad 60 różnych kolorów klocków LEGO, a różnorodność kształtów pozwala na tworzenie niemalże nieskończonej liczby kombinacji. 

2. Liczba klocków na świecie:* Szacuje się, że na świecie istnieje ponad 600 miliardów klocków LEGO. To wystarczająco dużo, aby każdy na Ziemi mógł posiadać około 80 klocków. 

3. Najwyższa wieża z LEGO Rekordowa wieża z klocków LEGO, odnotowana w Księdze Rekordów Guinnessa miała ponad 35 metrów wysokości i została zbudowana wraz z okazji 80. rocznicy istnienia firmy.  

4. Pierwsze klocki LEGO były drewniane. Pierwotnie, w 1932 roku, Ole Kirk Christiansen, założyciel LEGO, produkował drewniane klocki. Dopiero w 1949 roku zaczęto produkować klocki z tworzywa sztucznego. A obecnie Lego przygotowuje się do rezygnacji z plastiku na rzecz ekologicznego tworzywa. 

5. Liczba kombinacji klocków. Jeżeli weźmiemy 6 standardowych klocków Lego (cegiełek o wymiarach 2 x 4 piny), to możemy z nich uzyskać ponad 915 milionów różnych kombinacji! Kto podejmie wyzwanie? 😉  

Udostępnij:

https://fabrykanaukowcow.pl/2023/kiedy-wyslac-dziecko-na-pierwsze-kolonie/

Kontakt

Biuro Obsługi Klienta

pn - pt 8:00 - 18:00

Fabryka Naukowców Sp. z o.o

ul. Ziemowita 1 (II piętro)

44-100 Gliwice

NIP: 631 265 15 26

REGON: 243429166

KRS: 0000486954

FabrykaNaukowców - Copyright © 2023 FabrykaNaukowców Wszystkie prawa zastrzeżone