Wypoczynek na koloniach to czas, z którym zarówno dzieci, jaki rodzice często wiążą wiele nadziei, niejednokrotnie wyczekując na niego miesiącami. Niestety, każdego roku odbywają się wyjazdy „na czarno” organizowane przez podmioty, które nie mają do tego odpowiednich uprawnień lub spełniają jedynie część wymogów. Choć w wielu przypadkach stosunkowo łatwo to zweryfikować, nie wszyscy rodzice są świadomi, w jaki sposób powinni to zrobić. Niestety najczęściej o tym, że wyjazd był nielegalny dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy coś złego się wydarzy.

6 rzeczy, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę wybierając organizatora kolonii

Rafting-Tour Illertal

Wypoczynek na koloniach to czas, z którym zarówno dzieci, jaki rodzice często wiążą wiele nadziei, niejednokrotnie wyczekując na niego miesiącami. Niestety, każdego roku odbywają się wyjazdy „na czarno”  organizowane przez podmioty, które nie mają do tego odpowiednich uprawnień lub spełniają jedynie część wymogów

Wg raportu Polskiej Izby Turystyki na podstawie danych z Ministerska Edukacji i Nauki w 2019 roku ponad 70% organizatorów wyjazdów dla dzieci i młodzieży nie miało wpisu do ewidencji organizatorów turystyki! 

Choć w wielu przypadkach stosunkowo łatwo to zweryfikować, nie wszyscy rodzice są świadomi, w jaki sposób powinni to zrobić. Niestety najczęściej o tym, że wyjazd był nielegalny dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy coś złego się wydarzy. Warto poświęcić chwilę czasu i sprawdzić organizatora wcześniej, by nie tylko nie stracić pieniędzy, ale przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo dziecka i nie narazić go na nieprzyjemności.  

Co należy sprawdzić zanim wybierzesz kolonie dla dziecka?

Wybór kolonii dla dziecka nie zawsze jest prosty. Teoretycznie można znaleźć bardzo wiele ofert przyciągających pięknymi zdjęciami, bogatym programem i ciekawymi wycieczkami, piękne foldery nie zawsze jednak dobrze odzwierciedlają rzeczywistość w ośrodku, gdzie może dochodzić do różnego rodzaju zaniedbań. Pamiętaj o tym, że w każdym przypadku podstawą powinna być pewność i bezpieczeństwo, a dopiero w dalszej kolejności należy zwracać uwagę na atrakcyjne zajęcia i imprezy.

Zanim zdecydujesz się zapisać dziecko na kolonie, sprawdź dokładnie organizatora. Jego obowiązki ściśle reguluje art. 92 a Ustawy o systemie oświaty z 7 września 1991 r. (Dz. U. 2022.0.2230), w Ustawie z dnia 11 września 2015 r. o zmianie Ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz. U. z 2015 r.  poz. 1629) oraz w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r., poz. 452).

W jaki sposób sprawdzić, czy organizator wypełnia je należycie? Podpowiadamy!

1. Sprawdź czy organizator kolonii posiada wszystkie formalne uprawnienia do organizacji wypoczynku.

Pierwszą i najważniejszą kwestią będzie upewnienie się, że organizator kolonii działa legalnie i posiada wszystkie niezbędne uprawnienia do organizacji wypoczynku. W tym celu koniecznie sprawdź czy figuruje w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych (CEOTiPUNPUT). Każdy Organizator co roku składa sprawozdanie z działalności oraz potwierdza posiadanie zabezpieczenia finansowego.

W ewidencji możesz sprawdzić czy wpis jest aktualny, jakie Organizator ma zabezpieczenie finansowe oraz gdzie może organizować wypoczynek (dodatkowego zabezpieczenia wymaga wypoczynek za granicą). Jeżeli wszystko się zgadza, możesz mieć pewność, że wypoczynek, na który chcesz wysłać swoje dziecko odbywa się w sposób legalny, działalność organizatora jest nadzorowana przez Urząd Marszałkowski, a wyjazd jest objęty Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym.

Ale to jeszcze nie wszystko! Każdy turnus powinien być zgłoszony do Kuratorium Oświaty i należy to zrobić w terminie do 21 dni przed jego rozpoczęciem. Zgłoszony do Kuratorium wyjazd możesz sprawdzić w oficjalnej Bazie Wypoczynku na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Każde zgłoszenie jest sprawdzane przez Kuratorium Oświaty i jeżeli spełnia wszystkie wymagania, akceptowane.

Jeżeli wypoczynek widnieje w rejestrze, możesz mieć pewność, że na Koloniach jest odpowiednia liczba Kadry z uprawnieniami, Ośrodek ma pozytywną ocenę Straży Pożarnej pod kątem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży a organizator dostał zgodę na prowadzenie kolonii. Będą one nadzorowane przez kuratora oświaty, a także straż pożarną i służby sanitarne.

Wybierając Organizatora warto jeszcze zwrócić uwagę czy dzieci mają ubezpieczenie NNW. Niewymagane, ale w wielu wypadkach bardzo istotne jest także ubezpieczenie OC organizatora i OC podwykonawcy. Warto również sprawdzić formę prawną organizatora wypoczynku (wpis do rejestru KRS).

2. Sprawdź miejsce, w którym dziecko będzie nocować (ośrodek wypoczynkowy)

Kolejną bardzo istotną kwestią po prześwietleniu organizatora kolonii będzie sprawdzenie miejsca, gdzie się one odbywają (ośrodka wypoczynkowego). Rezerwując noclegi zapewne zwykle zwracasz uwagę na komfort i wyposażenie pokoi, dostępne na miejscu udogodnienia, oglądasz zdjęcia poszczególnych pomieszczeń. Pamiętaj o tym, że istnieją specjalne kryteria w przypadku wypoczynku dzieci.

Ośrodki muszą spełnić dodatkowe wymogi: kluczowy w tym kontekście będzie nadzór sanepidu (który gwarantuje zapewnienie odpowiednich warunków sanitarno-higienicznych) oraz opinia straży pożarnej. Te wymogi weryfikuje Kuratorium Oświaty, zatem jeżeli wyjazd widnieje w Bazie Wypoczynku to oznacza, że ośrodek spełnia wszystkie kryteria.

3. Doświadczenie organizatora w pracy z dziećmi/organizacji wypoczynku

Organizatorem kolonii może być zarówno firma, szkoła lub inna placówka edukacyjna, organizacja pozarządowa, osoba prawna, fizyczna, jak i jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej. Zawsze najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór wypoczynku organizowanego przez znane i sprawdzone instytucje, które zajmują się podobną działalnością od wielu lat.

Jeżeli zdecydujesz się na mało znanego organizatora dopiero startującego z pierwszą edycją letnich kolonii, musisz liczyć się z tym, że jest to loteria. Być może uda Ci się trafić na naprawdę ciekawy wyjazd w dodatku w umiarkowanej cenie, ale ryzyko jest duże.

Takie kolonie z całą pewnością nie tylko będą fascynującą przygodą, ale i zaprocentują w przyszłości! Oczywiście, zawsze planując wyjazd należy również bardzo dokładnie sprawdzić organizatora pod kątem tego, czy działa legalnie i spełnienia wszystkie wymogi prawne, a także poczytać opinie rodziców i pooglądać zdjęcia z poprzednich edycji. 

4. Kadra na koloniach - sprawdź, kto będzie sprawował opiekę nad dziećmi

Podczas każdego wyjazdu atmosferę tworzą ludzie. W przypadku kolonii od profesjonalizmu i zaangażowania kadry zależy nie tylko zadowolenie dzieci, ale przede wszystkim ich bezpieczeństwo.

  • Kierownik kolonii – jest osobą, która ponosi odpowiedzialność za cały wypoczynek, z tego powodu powinien być to ktoś z dużym doświadczeniem zarówno organizacyjnym, jak i w pracy z dziećmi. Do jego obowiązków należy opracowanie programu wypoczynku, nadzór nad właściwym wykonywaniem obowiązków przez wychowawców i instruktorów oraz zapewnienie uczestnikom odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych.
  • Wychowawcy – odpowiadają za realizację programu i bezpośrednią opiekę nad dzieci, każdego dnia organizują zajęcia zgodnie z ustalonym programem. Jeden wychowawca kolonijny może odpowiadać maksymalnie za grupę 20-osobową, a w przypadku dzieci poniżej 10 roku życiamaksymalnie za grupę 15-osobową. Musi zapoznać się z kartami kwalifikacyjnymi uczestników, informować o ich specjalnych potrzebach, a także prowadzić dziennik zajęć. Podobnie jak wychowawcy w szkole, są „najbliżej” dzieci. Z tego powodu zawsze warto dokładnie dowiedzieć się, kim będzie ta osoba i jakie ma doświadczenie.
  • Instruktorzy – odpowiadają za realizację konkretnych zajęć z programu, na przykład sportowych, kulturalnych czy językowych, powinni mieć wykształcenie i doświadczenie adekwatne do zakresu obowiązków.

Doświadczeni organizatorzy wypoczynku nie tylko dokładnie prześwietlają wszystkich kandydatów na wychowawców i instruktorów, ale i organizują dla nich wyjazdowe szkolenia. W ten sposób rodzice mogą mieć pewność, że oddają swoje pociechy w najlepsze ręce.  

5. Opinie rodziców i uczestników poprzednich edycji - filmy, zdjęcia z poprzednich edycji

Aby dowiedzieć się, jak naprawdę wyglądają kolonie, warto poszukać opinii rodziców dzieci, które brały udział w poprzednich edycjach. Oczywiście, zawsze komentarze w Internecie, zwłaszcza anonimowe, należy traktować z pewnym dystansem. Duża liczba negatywnych komentarzy w których sygnalizowane są konkretne problemy powinna jednak sprawić, że zapali Ci się lampka ostrzegawcza.

Często organizator i uczestnicy publikują w mediach społecznościowych różnego rodzaju zdjęcia i filmy z poprzednich edycji – to często bardzo ciekawy materiał ułatwiający podjęcie decyzji.

6. Czy jest możliwość zorganizowania spotkania dla rodziców?

Warto zorientować się także, czy organizator przewiduje możliwość zorganizowania spotkania dla rodziców. Najlepiej by było to spotkanie informacyjne, odbywające się odpowiednio wcześniej, w którym będą mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani.

Podczas takiego spotkania można lepiej poznać organizatora, jego sposób działania, a także uzyskać dodatkowe szczegółowe informacje i odpowiedzi na pytania, które mogą się pojawić. Możliwość bezpośredniej rozmowy przynosi obustronne korzyści. Także organizator dowiaduje się więcej o tym, jakie są oczekiwania rodziców, może uwzględnić pewne ich prośby.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci dokładnie sprawdzić organizatora, podjąć właściwą decyzję i mieć pewność, że Twoje dziecko jedzie na kolonie, które są legalnie zorganizowane oraz nadzorowane przez instytucje do tego przeznaczone. Pamiętaj, że jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, to nie bój się pytać. Wykazy z rejestrów są publiczne dostępne a każdy świadomie i legalnie działający Organizator bez problemu udostępni Ci wszystkie informacje.

Jeżeli szukasz sprawdzonego i legalnie działającego organizatora zapoznaj się z propozycjami Fabryki Naukowców (wcześniej oczywiście sprawdź nasze uprawnienia!) Kolonie i Obozy 2023

Udostępnij:

https://fabrykanaukowcow.pl/2023/6-rzeczy-na-ktore-koniecznie-musisz-zwrocic-uwage-wybierajac-organizatora-kolonii/

Kontakt

Biuro Obsługi Klienta

pn - pt 8:00 - 18:00

Fabryka Naukowców Sp. z o.o

ul. Ziemowita 1 (II piętro)

44-100 Gliwice

NIP: 631 265 15 26

REGON: 243429166

KRS: 0000486954

FabrykaNaukowców - Copyright © 2023 FabrykaNaukowców Wszystkie prawa zastrzeżone