Wyjazd dziecka na kolonie to nie tylko czas, gdy można odpocząć od szkoły – to przede wszystkim bardzo ważne doświadczenie w życiu młodego człowieka, które wpływa na jego rozwój, kształtowanie charakteru, samodzielność. To czas, gdy dzieci odkrywają otaczający je świat, przeżywają przygody i zdobywają doświadczenia, które często pozostają w pamięci na całe życie. Poznaj najważniejsze powody, dlaczego warto wysłać syna lub córkę na kolonie.

7 powodów dlaczego warto wysłać dziecko na kolonie

zdj główne 2

Wyjazd dziecka na kolonie to nie tylko czas, gdy można odpocząć od szkoły – to przede wszystkim bardzo ważne doświadczenie w życiu młodego człowieka.  Wpływa na jego rozwój, kształtowanie charakteru, samodzielność. To czas, gdy dzieci odkrywają otaczający je świat, przeżywają przygody i zdobywają doświadczenia, które często pozostają w pamięci na całe życie.

Poznaj 7 najważniejszych powodów, dlaczego kolonie to Must-Have dla Twojego Dziecka.

1. Kolonie są świetną okazją, by uczyć się samodzielności

Wyjazd kolonijny to najlepszy sposób na to, by dziecko uczyło się samodzielności. Z dala od rodziców, ich obaw i trosk, wyręczania we wszystkim, bo przecież „może się ubrudzić” czy „mama zrobi to lepiej i szybciej” pojawia się przestrzeń, by zacząć testować swoje możliwości i stawiać czoła najróżniejszym wyzwaniom: od samodzielnego zawiązania butów, przeprania brudnej bielizny po rozpalenie ogniska. 

Co ważne, nabywanie nowych umiejętności odbywa się w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach, pod czujnym okiem wykwalifikowanej kadry. Dzieci nie są od razu „wrzucane na głęboką wodę” i skazane same na siebie. Zawsze mogą poprosić o pomoc kolegów lub wychowawcę, który jest przygotowany, by wspierać uczestników kolonii w różnym wieku w sytuacjach, z którymi ci mogą sobie nie poradzić.

Ważne jest jednak to, że podczas wyjazdu nikt nie wyprzedza dzieci w kolejnych krokach, nie rzuca się z pomocą, jeżeli młody człowiek nie wyraża takiej potrzeby. To sprawia, że dzieci mogą same działać – najpierw próbują same rozwiązać problem, dopiero potem, jeżeli mają trudności, przychodzi pomoc.

2. Podczas wakacyjnych wyjazdów zawierane są nowe przyjaźnie

Bardzo często tym, co uczestnicy po latach pamiętają z kolonii, nie są wystawy w zwiedzanych zamkach, lecz nawiązane podczas wyjazdów znajomości. Wieczory spędzone na długich rozmowach i zwierzeniach z Anką czy żarty na stołówce z Jankiem, gry i zabawy z całą grupą kolegów. To właśnie nowe przyjaźnie powodują, że wszystko nabiera sensu, jest atrakcyjne i ciekawe.

Często jeszcze wiele miesięcy po powrocie do domu dzieci utrzymują kontakt z poznanymi latem znajomymi, tęsknią za wspólnie spędzonymi chwilami, planują kolejne spotkania. Oczywiście, wiele tych znajomości nie może przetrwać próby czasu, zwłaszcza jeżeli w grę wchodzi znaczna odległość. Ważna jest jednak sama okazja do poznawania rówieśników spoza grona szkolnych kolegów. Możliwość poznania nowych kolegów i koleżanek, spędzenia z nimi czasu przekłada się na ćwiczenie rozwoju umiejętności interpersonalnych.

3. To możliwość poznawania nowych miejsc

Wyjazd na kolonie to doskonała okazja, by pokazać dziecku piękno i różnorodność polskich krajobrazów. Sosnowe lasy porastające wydmy nad Bałtykiem, klifowe brzegi morza, mazurskie jeziora czy bieszczadzkie połoniny będą idealną scenerią dla letnich przygód. W każdym województwie znajdują się atrakcyjne turystycznie miejsca – zarówno te najbardziej znane i oblegane, jak i ustronne i nieodkryte. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy wypoczynku nad wodą jak i długich wędrówek po górskich szlakach.

4. Kolonie dają możliwość rozwoju pasji i zainteresowań

Wielu rodziców nawet nie zdaje sobie sprawy z faktu, jak szeroka jest oferta wyjazdów kolonijnych. Oprócz wycieczek, które służą przede wszystkim rekreacji, można znaleźć także takie, które poświęcone są rozwijaniu konkretnej pasji dziecka. Bardzo dużą popularnością cieszą się wyjazdy sportowe – wakacje to dobry czas, by uprawiać windsurfing lub jeździć na rowerach. Możliwości jest jednak znacznie więcej: można wybrać kolonie artystyczne – idealne dla dzieci, które uwielbiają coś tworzyć, kreować, czy kolonie młodych naukowców – podczas których młodzi naukowcy będą mogli poznać podstawy robotyki, programowania a podczas kolonii wybuchowych wykonywać fascynujące eksperymenty i doświadczenia chemiczne.

Takie kolonie z całą pewnością nie tylko będą fascynującą przygodą, ale i zaprocentują w przyszłości! Oczywiście, zawsze planując wyjazd należy również bardzo dokładnie sprawdzić organizatora pod kątem tego, czy działa legalnie i spełnienia wszystkie wymogi prawne, a także poczytać opinie rodziców i pooglądać zdjęcia z poprzednich edycji. 

O tym jak w kilku prostych krokach sprawdzić organizatora kolonii i obozów przeczytasz w innym naszym artykule.

5. Wyjazdy na kolonie pozwalają poszerzać horyzonty

Wyjeżdżając na kolonie, dziecko ma wyjątkową możliwość, by poszerzać horyzonty. Mówi się, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła… W rzeczywistości jest jednak zupełnie przeciwnie – podczas wyjazdów dziecko może zobaczyć otoczenie zupełnie inne od tego, z którym obcuje na co dzień.  Dziwi się światu, zadaje pytania i znajduje odpowiedzi lub dopiero zaczyna ich poszukiwać. Podróże, nawet te do sąsiedniej miejscowości, bywają bardzo kształcące.

Podczas gdy w szkole dzieci niekoniecznie mają ochotę uczyć się nudnej teorii z podręczników, w czasie wyjazdów mogą przyswajać wiedzę w zupełnie inny, bardziej atrakcyjny sposób. Na przykład podpatrując dzikie zwierzęta w naturalnym środowisku lub odkrywając fascynującą historię rycerzy oglądając ich stare zbroje. W wielu przypadkach wakacyjny wyjazd może dać początek nowej pasji – lub po prostu przyczynić się do większej wiedzy o świecie lub regionie.

6. Kolonie letnie dają „paliwo” na cały rok szkolny

Kolonijny wyjazd bardzo często daje „paliwo” na cały rok szkolny. Łatwiej znosić codzienną rutynę i mobilizować się do nauki i obowiązków, jeżeli w perspektywie jest nagroda – wyjazd w ciekawe miejsce po rozdaniu świadectw. Oczywiście wiele dzieci jeździ na wakacje z rodzicami lub dziadkami, Ci jednak nie zawsze mają wystarczającą ilość czasu, by samodzielnie zorganizować  interesujący wypoczynek w sezonie letnim – bardzo często przeszkodą jest brak możliwości wzięcia dłuższego urlopu w pracy w konkretnym okresie.

Dobrym rozwiązaniem jest zarezerwowanie kolonii, gdzie organizatorzy dbają o to,  by zaplanować każdy dzień w sposób ciekawy i urozmaicony.  Taki pełen atrakcji, emocji i przeżyć czas daje uczniom energię, by stawiać czoła kolejnym wyzwaniom w roku szkolnym.

7. Niezwykłe wspomnienia

Pamiętacie własne wakacyjne wyjazdy? Wielu dorosłych nawet po kilkudziesięciu latach z rozrzewnieniem wspomina wieczory spędzone na śpiewaniu przy ognisku, przygody na górskich szlakach, letnie przyjaźnie i pierwsze miłości czy nawet zwykłe wygłupy na tylnym siedzeniu autobusu.

Czas, aby Twoje dziecko zdobyło własne wyjątkowe wspomnienia! Zapraszamy na kolonie i obozy z Fabryką Naukowców! Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy: Kolonie i Obozy Wakacje 2024

Udostępnij:

https://fabrykanaukowcow.pl/2023/7-powodow-dlaczego-warto-wyslac-dziecko-na-kolonie/

Kontakt

Biuro Obsługi Klienta

pn - pt 8:00 - 18:00

Fabryka Naukowców Sp. z o.o

ul. Ziemowita 1 (II piętro)

44-100 Gliwice

NIP: 631 265 15 26

REGON: 243429166

KRS: 0000486954

FabrykaNaukowców - Copyright © 2023 FabrykaNaukowców Wszystkie prawa zastrzeżone